Yükseköğretim Program Atlası

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca hazırlanan "Yükseköğretim Program Atlası" uygulaması ve bu uygulama içerisinde yer alan "YÖK Lisans/YÖK Önlisans Atlası" ve "YGS-LYS Net Sihirbazı" uygulaması basına açık olarak gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile hizmete açıldı.

Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Saraç; YÖK Program Atlası'nda, hedefledikleri programlara geçen sene (2015 ÖSYS) yerleşenlerin YGS sonrasındaki ortalama başarılarını görebileceklerini, böylece kendilerine gerçekçi hedefler belirleyeceklerini dile getirdi.

Öğrencilerin, üniversite tercihlerinin yönlendirilmesi hususunda sanal ortamda, cep telefonuyla bile erişebilecekleri güvenilir bir bilgi kaynağına, sanal bir rehbere kavuşmuş olacağının bilgisini veren Başkan Saraç, YÖK Program Atlası'nın bir "tercih robotu" olmadığını ve ondan daha da ileri bir noktada sadece YÖK tarafından derlenebilecek/paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir bir referans kaynağı olduğunu dile getirdi.

Adaylar için nitelikli bir rehber hoca görevi üstlenecek olan YÖK Program Atlası'na on bini aşkın programın her birisi için 500 bin yerleşen verisinin derlenerek girildiğini, adayların hedefledikleri programlar için hangi testten kaç net yapmaları gerektiğinin kolayca görülebileceğini vurgulayan Başkan Saraç; her bir yükseköğretim programı için o programa önceki sene yerleşen adayların tek tek testlerdeki netleri hesaplanarak bunların ortalamalarının alındığını ve tüm verilerin tahmini değil gerçek değerler olduğunun altını çizdi.

YGS / LYS'ye hazırlık aşamasından başlayarak adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha "bilinçli kararlar verebilmesini desteklemek amacıyla" geliştirilmiş bir sistem olan Yükseköğretim Program Atlası; dershanelerin olmadığı ve nitelikli rehberlik gereksiniminin arttığı bu dönemde, üniversite adaylarının başka hiçbir kaynak arayışına ihtiyaç duymadan en doğru ve güvenilir bilgilere erişebilecekleri referans kaynak olma özelliği taşıyor.

YÖK'ün Yükseköğretim gören öğrenciler dışında liseden yükseköğretime geçiş aşamasında olan öğrencilere yönelik "ilk" uygulaması olanYükseköğretim Program Atlası; YÖK Lisans Atlası, YÖK Önlisans Atlası ve YGS-LYS Net Sihirbazı olmak üzere 3 modülden oluşuyor. Sistem, yokatlas.yok.gov.tr internet adresinde hizmet vermektedir.

Üniversitemiz Lisans ve Önlisans programları ile ilgili verilere ulaşmak için tıklayınız.

İlgili haber metnine erişmek için tıklayınız.

Yükseköğretim Program Atlası uygulaması hakkında bilgi notunu okumak için tıklayınız.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın toplantıda yaptığı konuşmanın metni için tıklayınız.